Antakya Pedagog – Çocuk Psikoloji

Antakya Pedagog Çocuk Psikoloji

Pedagog Latife Kevser ÖZDEMİR

Pedagog Latife Kevser ÖZDEMİR

1992 yılı İskenderun doğumluyum. 2014 yılında İnönü Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik bölümünden mezun oldum. Aldığım eğitimler sonucunda çalıştığım alanlar:

Oyun Terapisi – Filial Terapi

Çocuk Testleri (Zeka Testleri ve Gelişim Envanterleri)

Otizmli Öğrencilerin Eğitiminde Özel Eğitim Uygulamaları Danışmanlığı

Çocuk ve Ergen Danışmanlığı

Oyun Terapisi -Filial Terapi

“Kuşlar uçar, balıklar yüzer, çocuklar oynar.”Garry Landreth.

“Çocukların oyunu sadece bir spor değildir. Tamamen anlam doludur.” F. Froebel.

“Oyun terapisi deneyimi, çocuğa terapistiyle ilişki kurarak kendisi hakkında bir şeyler öğrenme fırsatı sunar. Terapist bu ilişki ve deneyim sırasında çocuğa sadece odayı ve oyuncakları değil aynı zamanda kendisinide keşfetmesi için güvenli bir ortam sağlar. Çocuk kendi kendisini değerlendirme şansını yakalar. Bu kendini ve aynı zamanda başkalarıyla ilişki içindeki kendiliğini keşfetme, kendiliğin gelişimi ve kendini ifade etme deneyiminin sonucunda, çocuk sadece kendisine değil başkalarına da saygı duymayı, başkalarını da kabul etmeyi ve özgürlüğünü sorumluluk duygusu ile yaşamayı öğrenir. Çocuk kendisini ve başkalarını biraz daha iyi anlamayı ve insanları duygusal olarak daha çok kabul etmeyi öğrenir.” (Axline, 2019).

İnsan yaşamı kendilerini ifade etme biçimlerine göre dönemlere ayrılmıştır. Çocukların kendisini ifade etme biçimiyse oyundur. Bu yaklaşımlarla birlikte çocuklar, gelişim dönemine göre geniş bir açıdan anlaşılmalı ve onlara bu şekilde yaklaşılmalıdır. Çocuk için, deneyim ve duygularını oyunla ifade etme en iyi doğal dinamik ve kendi kendini iyileştirebilen bir süreçtir. Bu bağlamda çocuk merkezli oyun terapisi, deneyimsel oyun terapisi ve ailelerle filialterapi oturumları gerçekleştirmekteyim.

Çocuk Testleri

Aile Çizim Testi, Ankara Gelişim Tarama Envanteri Testi, Beier Cümle Tamamlama Testi, Bender-Gestalt Testi, D2 Dikkat Testi, Frankfurter Dikkat Testi, Frostig Gelişimsel-Görsel Algı Testi, Gessel Gelişim Figürleri Testi, Good-Enough Harris Bir Adam Çiz Testi, Kent E.G.Y Testi, LouisaDüssPsikanalitikHikayeler Testi, Metropolitan Okul Öncesi Olgunluk Testi, Peabody Resim Kelime Eşleştirme Testi, Porteus Labirentleri Testi.

Çocukların zeka, gelişim ve görsel algı ve motor becerileriniölçmek adına kullanılan zeka testlerini ve gelişim envanterlerini uygulamaktayım.

Otizmli Öğrencilerin Eğitiminde Özel Eğitim Uygulamaları Danışmanlığı

Problemli davranışları değiştirme (İş birliği yapmama, öfke, kendine zarar verme vb.) üzerine ebeveynlerle çalışıyorum. Sosyal becerilerin kazandırılması ve değerlendirilmesi, uygulama ve müdahale süreci hakkında ailelerle danışma sürecini gerçekleştiriyorum.

Çocuk ve Ergen Danışmanlığı

Mutizm, kardeş kıskançlığı, özgüven problemleri, davranış bozuklukları, dikkat dağınıklığı, okul ve uyum problemleri, duygu kontrolü, öfke yönetimi, sınav kaygısı,sınava hazırlanma döneminde eğitim danışmanlığı,çocuklarda cinsel eğitim ve istismara karşı korunma yöntemleri vb. konularda bireysel danışma gerçekleştirmekteyim.

Call Now ButtonRANDEVU AL