ANKSİYETE (KAYGI) ATAKLARINI DURDURMAK İÇİN 10 ÖNERİ

Mühim bir durum ya da yaşam değişikliği konusunda kaygılı olmak normal olsa da, Türkiye’de çok fazla insan endişe ya da korkudan daha fazlası olan kaygı (anksiyete) bozukluğu ile yaşamaktadır.

Kaygı bozuklukları, engellenemeyen ani korku, titreme,kalp çarpıntısı,  ya da aşırı terleme gibi yoğun endişe veren panik atakları da barındıran önemli bir problemdir. Yaygın Anksiyete Bozukluğu’ nda görülen semptomlardan en önemlisi panik ataklardır. Panik atak, kaygı bozukluklarında görülen belirtilerden birinin ismidir  veanksiyeteninçok aşırı yaşandığı atakları ifade eder.

Anksiyete (kaygı) bozukluğu olanlar için, psikolog ya da psikolojik danışman tarafından verilecek psikolojik destek psikolojik danışmanlık ve psikiyatrist  tarafındanverilecek ilaç tedavilerini incelemek uzun vadede bu sorundan kurtulmak için önemlidir. Kaygı bozukluğuna neden olan travmaların EMDR terapisi ile çalışılması da sorunun ortadan kalkması için son derece önemlidir.

Ayrıyeten herkes iyi yapılandırılmış  birbeslenme programı, alkol ve kafeini azaltma ve kendine zaman ayırma gibi yaşam tarzı farklılıkları  ile stres ve kaygıyı (anksiyete) minimuma indirmenin diğer seçeneklerinden faydalanabilir. 2

Ayrıca, anksiyetenin oluşmaya başladığını ya da birazdan oluşabileceğinifarkettiğimizde yapabileceğimiz bazı şeyler vardır.  Belleğinizi rahatlatmanıza ve düşüncelerinizin denetimini yeniden elde etmenize yardımcı olmak için bu 10 uzman destekli öneriyi deneyin.

1.Yaşadığınız An’ dan Kopmayın.

Ankisiyete, geçmişten ziyade gelecekle ilgili bir fikir durumudur. Bu sebeple ne olacağına dair evhamlanma yerine, kendinizi bulunduğunuz zaman diliminden koparmayın ve şimdiki zamana getirin. İçinizden şu soruyu sorun: Şu anda neler oluyor? Güvenlik açığım var mı? Şu an yapmam gereken bir durum var mı? Eğer değilse, kaygılarınızı oluşturan düşünceleri tekrar gözden geçirmek için günün ilerleyen zamanında kendinize ait bir “endişe saati ” planı hazırlayın, bu sayede gerçekleşmeyecek senaryoların sizi yoldan çıkarmasını engelleyebilirsiniz.

 

2.Olanları yeniden anlamlandırın.

Panik ataklar çoğunlukla ölmekte olduğunuz ya da kalp krizi geçirmekte olduğunuz gibi hissetmenizesebep olur.  Kendinize şunları anımsatın: “Panik atak geçiriyorum, ama bir zararı yok, sürekli değil geçici ve yapmam gereken hiç bir şey yok” Panik atak bedenimin ölümümle alakalı değil, tam aksine hayatta kalmayla ilgili verdiği tepkilerdendir.

 

3.Düşüncelerinizin mantık dışı olmadığından emin olun.

Kaygı (anksiyete) yaşayan insanlar genellikle en kötü olasılıkları düşünürler. Bu endişelerle baş etmek için ne kadar gerçekçi olduklarını düşünün. İşyerinde büyük bir sunum hakkında gergin olduğunuzu hesap edelim. ‘Tüm sunumu berbat edeceğim’ diye düşünmek yerine, ‘Hazırlıklarımı zamanında yapmazsam bazı şeyler iyi bazıları kötü gidebilir.’ şeklinde daha işlevsel düşünceleri benimseyin. Korkularınızı tekrar değerlendirip  gözden geçirmek, zihninizin endişeli düşüncelerinizle başa çıkmak için akılcı bir yol bulmasını sağlar.

 

4.Nefes alın, verin.

Hızlı nefes almak yerine derin nefes almak sizi sakinleştirir.  Belirli nefes alıştırmalarını biliyor olsanız da, belli miktarda nefes almayı düşünmenize gerek yok. Bunun yerine, sakin ve yavaş  bir şekilde bulunduğunuz ortamın kokusunu içinize alarak nefes almayı deneyin. En sakinleştirici nefes, diyafram nefesidir. Bir nesneyi  koklayarak nefes aldığımızda diyafram nefesi almış oluruz.

 

  1. 3+3+3 Yöntemini Uygulayın.

Etrafınızı gözden geçirin ve ferkettiğinz üç nesneyi isimlendirin. Daha sonra, seslere odaklanın ve duyduğunuz üç sesin ismini yazın. En Son olarak, bedeninizin üç bölgesini– parmaklarınızı, bileğinizi, kolunuzu hareket ettirin.Psikolojik Danışman Mehmet İşçimen bu çalışmanın amacı kişinin geleceğin felalaket senaryolarından şu ana  vemevcut olduğu ortama geri dönmesini sağlamaktır.

 

6.Sadece herhangi bir şey yapın.

Oturuyorsanız  ayağa kalkın, gezintiye çıkıp yürüyün, mevcut konumunuzu ortamı değiştirin. Analitik  düşüncelerle oluşan o kısır girdaptan kurtulmak için herhangi bir şey yapın, bir faaliyette bulunun.

7.Dik ve her şey yolundaymış gibi durun.

Anksiyete (kaygı) yaşadığımızda, genel olarak dik oturmayız ve kambur dururuz, omuzlarımız çökmüştür, başımız öne eğiktir. Bu kendiliğinden oluşan reaksiyonun tam tersine çevrilmesi için hemen omuzlarınızı geri çekin, dik bir pozisyonda durun ve başınızı dik bir konuma getirin. Bu, hakimiyetin sizde olduğunu vücudunuzun kontrol altında olduğunu hissetmeye başlamasına fayda sağlayacaktır.

8.Şekerden uzak durun.

Kaygılı ve stresli durumlarda insan kendini ödüllendirip bu stresten kurtulmak için tatlı yemeyi tercih edebilir, fakat yapılan  araştırmalaraşırı şeker tüketmenin endişeli duyguları daha da kötüleştirdiğini açığa çıkarmıştır. Şekerli tatlı yiyeceklere ulaşmak yerine, bir miktar  sutüketin veya protein kaynağı içeren besinleri tercih edin.

 

  1. İkinci bir kişiyle paylaşın.

Bir sevdiğinizi, dostunuzu sizi anlayabilecek herhangi birini arayın ya da mesaj yollayın ve onlara var  olanendişelerinizi anlatın. Korkularımızı sesli bir şekildedile getirmek korkularımızlabaş etmeyi çok kolay bir hale getirir. Ayrıca korkularınızı bir müsveddeye  yazmak da çok  işe yarayacaktır. Zihnimizden geçenleri sürekli tekrar edebiliriz hatta bunu yüzlerce defa tekrar ederiz ancak kağıda bir kez yazarız. İçine düştüğümüz  kısır döngüden kurtulmamızı kolaylaştıracak çok önemli bir yöntem de bir yakınımızla korkularımızı konuşmaktır. Dile getirilmeyen her duygu, düşünce  insana yük olur.

10.Komik bir video izleyin.

Bu son öneri en eğlenceli ve uygulaması pratik bir yoldur: Kİşiye komik gelen görseller, videolar,  gösteriler izleyin. Tebessüm etmek hatta gülmek kaygılı – anksiyeteli bir beyin için en iyi ve pratik çözümdür. Yapılan  araştırmalar, yüksek sesle gülmenin yani kahkahaların ruhsal durumumuz  için birçok yararı olduğunu göstermektedir; Bazı çalışmalar, mizahın en az egzersiz kadar hatta daha fazla kaygıyı gidermeye (anksiyeteye) yardımcı destek olabileceğini göstermektedir.

HATAY PSİKOLOJİK DESTEK MEHMET İŞÇİMEN

Psk. Mehmet İŞÇİMEN

Detaylı Özgeçmişi için; 
https://www.mehmetiscimen.com.tr/hakkimizda-2/
sayfamızı ziyaret etmelisiniz.

Danışan Yorumları için;
https://www.mehmetiscimen.com.tr/Danisan-Yorumlari/sayfamızı ziyaret etmelisiniz.

Call Now ButtonRANDEVU AL